TikTok, YouTube, Instagram i ostale društvene mreže znatno su utjecale na to kakav sadržaj volimo i želimo gledati te kako, gdje i kada ga konzumiramo. YouTuberi i influenceri u potpunosti su promijenili način na koji percipiramo društvene mreže, stoga nije čudno što su društvene mreže postale i platforma za televizijski i filmski sadržaj. Serija The Outsiders, koju smo imali priliku vidjeti u obliku filma na ovogodišnjem Four River Film Festivalu, serija je objavljena na YouTubeu i nastala u suradnji s JoomBoosom, platformom koja okuplja domaće influencere. Na pitanja o tome kako je serija nastala, tko su autsajderi i kako je to surađivati s YouTube zvijezdama odgovorili su nam Bruno Mustić, kreator serije, i Marko Gregurić i Anja Polovina, glumci.

Bruno Mustić, producent
Kreator si serije The Outsiders. Kako bi opisao tu seriju?
To je priča o sedamnaestogodišnjem Noi, koji je third culture dijete. Third culture djeca djeca su roditelja koji su diplomati, veleposlanici i svih onih koji se zbog prirode svog posla svakih nekoliko godina sele na drugo mjesto. Noa sa svojom majkom dolazi u Hrvatsku i kroz osam epizoda pratimo kako se on uklapa u naše društvo.
Jesi li ti bio autsajder?
Svi se ponekad osjećamo tako, pogotovo u tinejđerskim godinama, stoga je ova serija upravo namijenjena mladima koji se tako osjećaju.
Serija je napravljena u suradnji s JoomBoosom, kako je tekla ta suradnja?
Imali smo jako dobru potporu JoomBoosa i 24sata, s njima smo bili u stalnom kontaktu i zajedno smo stvorili bilingvalnu seriju koja će biti prikazivana na JoomBoosovom YouTube kanalu, ali koja će zaživjeti i u distribuciji na drugim mjestima. Smatram da su bilingvalne serije budućnost serija, jer na taj način možemo privući i hrvatsko i strano tržište.
Jesi li gledao tinejđerske serije kako bi se pripremio za rad na ovom projektu?
Gledali smo stvarno jako puno tinejđerskih serija, recimo, Euforiju, Elite i Sex Education. Redateljica Jelena Gavrilović i ja gledali smo te serije jer, iako smo i sami nedavno bili tinejđeri, njihova se kultura i način života promijeno od naših tinejđerskih dana, tako da su nam relevantne današnje serije poslužile kao područje istraživanja. Osim serija, ispitivali smo i grupu tinejđera o glazbi i filmovima. Sve su nam te informacije poslužile pri kreiranju scenarija.
Kako to da ste se odlučili napraviti seriju čije epizode traju samo petnaestak minuta?
Danas sve što konzumiramo je svojevrstan instant content, odnosno sadržaj koji traje po nekoliko sekundi (TikTok) ili minuta. Ovaj nam je format bio puno dinamičniji od epizoda po 45 minuta te je takva dinamika odgovarala YouTube platformi.
Živiš i radiš u Londonu. Čime se baviš tamo?
U Londonu sam već sedam godina i super mi je. U Zagrebu sam završio filmsku režiju na Akademiji dramske umjetnosti, a u London sam otišao na magisterij i tamo sam i ostao nakon fakulteta. Radim u produkcijskoj kući i bavim se razvojem dugometražnih igranih filmova. Nekako sam se podijelio između Hrvatske i Engleske, tako da sam dosta često i ovdje. Trenutno u Hrvatskoj razvijam još jednu seriju, a u Londonu se bavim dugometražnim filmovima.
Sigurna sam da mnogi mladi imaju u glavi odličnu ideju za televizijsku seriju, ali ne znaju odakle početi. Koji je tvoj savjet?
Najbitnije je početi od ideje. Današnja tehnologija omogućava vrlo lako snimanje ideje, svi imamo mobitele u ruci, ali najbitnija je priča. Preporučio bih mladima da se ne obeshrabre i da napišu svoju priču i likove. Važno je raditi na priči koja te veseli i stvarno zanima, jer nikada nije dobro raditi na priči koja te zapravo ne zanima.

Marko Gregurić, glumac
Opiši The Outsiders u jednoj rečenici.
Teen drama prožeta ljutnjom i tipičnim tinejđerskim problemima.
Jesi li se ti ikada našao u situaciji da si se osjećao kao autsajder?
Vjerujem da svatko je. Kada god dođeš u neku novu situaciju možeš se osjećati kao autsajder, ali većinom te ljudi jako brzo prihvate.
U Hrvatskoj ne postoji puno ni televizijskih serija ni filmova za tinejđere. Misliš li da takvog sadržaja nedostaje?
Sadržaj za tinejđere u Hrvatskoj je dosta slab i možda je baš ova naša serija dobra podloga da se krenu razvijati i drugi projekti takve vrste.
Serija je napravljena uz pomoć JoomBoosa, hrvatske produkcijske kuće koja okuplja najpoznatije Youtubere i influencere. Kakva je bila suradnja između glumaca i influencera na setu?
Sve je krenulo od Brune Mustića, našeg producenta; on je zapravo doveo nas glumce, a JoomBoos je u projekt doveo influencere, što je zasigurno pomoglo uspjehu serije. Svi smo se vrlo brzo ujedinili, zajedno smo vrlo kvalitetno radili i atmosfera na setu je uvijek bila super.
Nakon što si iskusio kako je to raditi s influencerima, a s nekima od njih si se i sprijateljio, smatraš li da je onaj mit o tome da influenceri ništa ne rade istinit?
Mislim da je posao influencera jako težak; svaki pregled, lajk ili komentar užasno je bitan za njihovu karijeru i to može postati jako stresno. Osim toga, izazovno je snimati sadržaj koji je zabavan i nov.
Jesi li i ti, nakon ovog iskustva, razmišljao o influencerskoj karijeri?
Ja sam u projekt ušao prvenstveno zbog glume, jer volim i glumu i filmove, a influencerskim poslom se ne bavim, barem ne još. Nikad ne reci nikad.
Ovo je tvoje prvo glumačko iskustvo, planiraš li se nastaviti baviti glumom ili je to samo tvoj hobi?
Krenulo je kao hobi, ali nastavio bih se baviti glumom jer mi je ovo iskustvo zaista bilo predivno. Naravno, bilo je dana kada su snimanja bila naporna, no kada se sve zbroji, ovo je bilo jedno odlično iskustvo.
Mnoga djeca i mladi žele se baviti glumom, no strah ih koči da taj svoj san i ostvare. Što bi im savjetovao, kako se opustiti pred kamerama?
To je dosta teško i dolazi s vremenom. Jako je bitan redatelj, ali i cijela produkcija, jer njihov odnos prema glumcima jako utječe na opuštenost i ponašanje glumca. Definitivno bih svakoga tko ima želju za glumom potaknuo da se u tome i okuša, vjerujte mi, super je!

Anja Polovina, glumica
Pitali smo to tvoje kolege, pa da vidimo koliko vam se odgovori razlikuju; opiši seriju The Outsiders u jednoj rečenici.
Suočavanje s izazovima.
Jesi li se ti ikada osjećala kao autsajder?
Da, ali mislim da se svatko osjeća kao autsajder. Možda se nisam tako osjećala u školi, ali, recimo, znala sam se tako osjećati kada bih izašla van i bila drugačije odjevena, no mislim da trebaš naučiti zavoljeti taj osjećaj. Nije uvijek loše biti autsajder.
Igraš ulogu Nine. Tko je Nina i imaš li išta zajedničko s njom?
U seriji glumim glavnu negativku, glumim takozvanu mean girl. Iskreno se nadam da nemam ništa zajedničko s njom.
Često se ispostavi da negativke zapravo imaju nježnu i dobru stranu. Misliš li da je to slučaj i s Ninom?
Ja se nadam, meni bi svakako bilo zanimljivo istražiti tu opciju.
Je li istina da je zabavnije glumiti negativke nego pozitivke?
Da, definitivno je zabavnije. Ako slučajno dođete ljuti ili naživcirani na set, što se ovdje jako rijetko događalo, onda možete u ulozi biti bezobrazni i tako izbaciti sve frustracije.
U popularnoj kulturi, pogotovo u teen serijama i filmovima, prisutno je mnogo cura poput Nine. Koje poznate mean girls bi stavila u društvo s Ninom?
Uff, zanimljivo pitanje. Ne znam koga bih sve izabrala za svoju ekipu, ali ono što mogu sa sigurnošću reći jest da bih voljela biti prijateljica s Reginom George.
Je li ti ovo prvo glumačko iskustvo?
Već sam prije radila na studentskim filmovima, ali ovo je moje prvo pravo iskustvo na profesionalnom setu.
Koji su tvoji planovi za budućnost? Radiš li na nečemu novom?
Iskreno, nisam sigurna. Voljela bih probati upisati glumu, a možda i raditi na nekom novom projektu.